Chocolate with coffee Cavada/cavolada Guatemala SHG Plantation Pampoija 30%
6,50€
Is cavolade chocolate ?
Artisan chocolate made from beans to bar using high quality cocoa butter with unrefined cane sugar and fine Guatemalan coffee.
Conched and refined min. 48 hours.
- More information
- Parameters
- Nutritional values
- Reviews (0)
Description
Chocolate with coffee Cavada/cavolada Guatemala SHG Plantation Pampoija 30%
A chocolate bar prepared on a base of cocoa butter, unrefined cane sugar with a generous dose of Guatemala SHG Plantation Pampoija coffee. Guatemala’s unique variety is delicate, with very low acidity and natural sweetness.
Ingredients: cocoa butter, unrefined cane sugar, Guatemala SHG Plantation Pampoija coffee 30%.
Conched and refined min. 48 hours.
Weight: 70g
Additional information
| Weight | 70 g |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 10 × 18,5 cm |
| Cocoa content | 40% |
| Nutritional values | per 100g |
|---|---|
| Energy | 584 kcal / 2385 kJ |
| Fat | 41g |
| of saturated fat | 25g |
| Carbohydrate | 20g |
| of that sugar | 25g |
| Proteins | 8g |
| Salt | 0.12g |










Reviews
There are no reviews yet.