White chocolate with coffee Caffe Latte 35/8
6,50€
How I don’t like caffe lattes, but this chocolate is …
Artisan chocolate made from beans to bar, using high quality cocoa butter and coffee from the hills of Cuba.
- More information
- Parameters
- Nutritional values
- Reviews (0)
Description
A mild and delicate coffee originating from Cuba, Seranno region. It is grown at altitudes above 1,500m above sea level. Balanced taste, high sweetness, delicate notes of fruit and a chocolate finish.
You can find such sensations in a ‘little black’, but find out how it will taste with the addition of plenty of milk and cocoa butter as a Caffe Latte chocolate bar.
Ingredients: cocoa butter, whole milk powder, unrefined cane sugar, Cuba Seranno Superior Washed coffee 8%.
Weight: 70g
Additional information
| Weight | 70 g |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 12 × 1,5 cm |
| Dodatki | kawa/herbata |
| Zawartość kakao | 40-64% |
| Type of chocolate | white |
| Cocoa content | 35% |
| Allergy information | may contain traces of nuts and soya |
| Nutritional values | per 100g |
|---|---|
| Energy | 634 kcal / 2590 kJ |
| Fat | 46.7g |
| of saturated fat | 25.6g |
| Carbohydrate | 38.4g |
| of that sugar | 34.6g |
| Proteins | 7.8g |
| Salt | 0.11g |










Reviews
There are no reviews yet.