Dark chocolate Dominican Republic Hispaniola BIO 70%
6,50€
Artisan dark chocolate made from beans to bar using high quality cocoa beans from the Dominican Republic Hispaniola BIO variety.
- More information
- Parameters
- Nutritional values
- Reviews (0)
Description
Trinitario is a blend of two other cacao varieties – Central American Criollo and Forastero from the Amazon. More specifically, it comes from the Hato Mayor and El Seibo regions. This variety is characterised by an exceptionally intense flavour, sweet notes and delicate nutty notes.
Dark chocolate made from cacao from the Dominican Republic is a unique product characterised by its artisanal character and high quality ingredients. The cacao beans used are certified organic. This means that it was grown with respect for the environment and without the use of harmful chemicals.
The composition of this dark chocolate is very simple – it contains only cocoa and cane sugar, which makes the taste extremely intense and deep. The absence of artificial additives and preservatives is another advantage of this chocolate.
Dominican Hispaniola BIO 70% dark chocolate not only delights with its taste, but also has many nutritional values. Cocoa is a source of magnesium, iron, zinc and potassium and also contains flavonoids, which have been shown to have a positive effect on the cardiovascular system. The high cocoa content of dark chocolate from the Dominican Republic also means that the product is rich in antioxidants. Their presence helps to combat free radicals in the body.
Additional information
| Weight | 70 g |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 12 × 1,5 cm |
| Type of chocolate | dark |
| Country/region | Dominikana |
| Cocoa content | 70% |
| Allergy information | may contain traces of milk, nuts and soya |
| Nutritional values | per 100g |
|---|---|
| Energy | 439kcal / 1837 kJ |
| Fat | 30g |
| of saturated fat | 18g |
| Carbohydrate | 54g |
| of that sugar | 29g |
| Proteins | 10g |
| Salt | 0.5g |













Reviews
There are no reviews yet.